piliscsaba_cimer

Hírfolyam

KITÜNTETETTJEINK BEMUTATÁSA: ZIEGLER JÁNOS, DR. FARKAS ELEKNÉ, PLATSCHEK SÁNDOR

Szeptember 26-án zajlott ünnepélyes keretek között Piliscsaba város díjátadó ünnepsége, ahol a város ezévi kitüntetettjei vehették át díjaikat. Ebben a cikksorozatban a felterjesztők által írt laudációkkal bemutatjuk ezeket a kivételes személyeket, és a díjak mögött megbújó történeteket, sorsokat, munkásságokat.

PILISCSABA PRO URBE DÍJAT KAPOTT ZIEGLER JÁNOS, DR. FARKAS ELEKNÉ ÉS PLATSCHEK SÁNDOR

Ziegler János több évtizede Piliscsabán él. A magyar labdarúgás megbecsült alakja a 83 esztendős szakember, aki huszonegy éven keresztül a magyar nemzeti utánpótlás-válogatottak szövetségi edzője volt. Nagyszerű és híressé vált sportolók dolgoztak „Jani bá” kezei alatt, számos világversenyre vezette ki csapatait; az egyik, kimagaslóan legeredményesebb edzőként tartják számon szakmájában. A Magyar Érdemrend Lovagkeresztje kitüntetést kapta 2016-ban. Nyugdíjasként először a Piliscsabai SE edzője lett, akikkel a valaha volt legjobb eredményt érte el 1990 óta, majd a PAFC utánpótlásedzőjeként hihetetlen lelkesedéssel és szakmai elhivatottsággal képezte a kispályás labdarúgás, a futsal titkaira a rábízottakat. Szakmai tudása mellett remek pedagógiai érzékkel foglalkozott a fiatalokkal, igyekezve mindig kihozni a maximumot mindenkiből egyénenként. Keze munkáját dicséri a kezei között pallérozódott futballisták sora a mai PSE csapatában, egykori futsalosai közül jutottak el nemzeti bajnokságban játszó csapatokhoz és a nemzeti nagypályás utánpótlás válogatottba is.

*

Dr. Farkas Elekné Seereiner Márta olyannyira klotildligeti, hogy azon kevesek közé tartozik, akiknek igazolványában születési helyként is az akkori önálló település, Klotildliget neve szerepel. A közösségért való tenni akarás természetesen ivódott a vérébe, hiszen családja a ligeti katolikus templom alapításában, majd építésében aktívan részt vett. Az ötvenes években az első plébános, Zsolnay Béla számára adtak otthont a házukban az önálló plébánia megalakulásáig. Később a Megváltós nővéreket fogadták be tizenkét esztendőre a 60-as évek elejétől.

Már kisgyermekként is bekapcsolódott a közösség életébe: Endrődi Rita nővér mellett barátnőivel együtt segédkezett a templom takarításában, szépítésében.

Hosszú időn át a Semmelweis Orvostudományi Egyetem munkatársa volt, majd két évtizeden keresztül, nyugdíjba vonulásáig az Országos Onkológiai Intézetben dolgozott szociális munkásként: lelki kísérője volt a betegeknek utolsó hónapjaikban.

Két gyermeke és öt unokája van. Bár több évtizedig Budapesten élt, de minden hétvégét és minden nyarat, ünnepet szülőfaluja lombjai alatt töltött. Szinte mindenkit ismer Ligeten. És Csabán is sokan ismerik, hiszen évtizedek óta számtalan embernek segített adomány közvetítésével, szállás szerzésével vagy éppen őszinte és megerősítő szavakkal.

Férjével, dr. Farkas Elekkel 2005-ben költöztek vissza Klotildligetre a régi családi ház felújítása után. Itt hamarosan az egyházközségi képviselőtestület Szociális Bizottságának, valamint a Karitásznak lett vezetője. E feladatokat tizenkét éven át, egészen 2024-ig látta el.

A mai napig sokan fordulnak hozzá segítségért. Otthona gyakorlatilag egy kisebbfajta karitász épület: adományok érkeznek és haladnak tovább a megfelelő helyekre és férje nagy örömére személyesen és telefonon egy 24 órás lelki segélyszolgálatot működtet a 100 esztendős ház mindig terített asztala körül sürögve-forogva.

*

Platschek Sándor piliscsabai polgár önzetlen, kitartó gyűjtőmunkájával jelentősen hozzájárul Piliscsaba múltbéli emlékeinek megőrzéséhez. Platschek Sándor „Szerettük a zsidókat..." című művében a piliscsabai zsidóság történetét dolgozta fel, a „Plész virtuózai" című műben a piliscsabai futballélet 1920-1950-es évekbeli történéseit szedte össze, ennek a műnek egy bővített kiadása jelent meg idén év elején ismét, a „Jaj, cica..." című mű az 1950-es években Piliscsabán rendezett színielőadások fényképeit, visszaemlékezéseit tartalmazza. Mindhárom téma Piliscsaba múltjában meghatározó részt tölt be. Mind a helyi zsidók élete és szörnyű meghurcolásuk, a zseniális piliscsabai focisták mérkőzései a Plészen, és Piliscsaba színészeinek környékszerte híres előadásai. Az idősebb generációk mindig mesélték a történeteket, melyek az ő kihalásukkal egyre inkább feledésbe merültek. Platschek Sándor munkájának köszönhetően ezek az értékes piliscsabai történetek nyomtatásban megmaradnak és megismerhetővé válnak Piliscsaba lakossága számára, és példát mutatnak az összefogásra, összetartásra, az aktív közösségi életre. Platschek Sándor a könyvek kiadásához sohasem házalt támogatásért, csendben, kitartó munkával érte el, hogy Piliscsaba értékes múltja immár közkinccsé válhat.

 

PP

Tovább...

A Pilisi Parkerdő Zrt. 2025. évi munkálatairól

Tisztelt Lakosok!

A Pilisi Parkerdő Zrt. kérése alapján értesítjük Önöket a 2025. évben tervezett, községhatárunkat érintő fakitermelési munkálatokról.


Letölthető melléklet: Erdőgazdálkodási tevékenységek 2025


Erdészetvezető: Farkas Viktor


Elérhetőségek:

2098 Pilisszentkereszt, Fő u. 5.
Tel.: 06-26-347-528
Fax: 06-26-398-229
E-mail: pilisszentkereszt@pprt.hu

Tovább...

Meghívó - SZNÖ Közmeghallgatására 2025.11.14.

Piliscsaba Szlovák Nemzetiségi Önkormányzata 2025. november 14-én (pénteken) 17 órától a Céhegyletben közmeghallgatást tart. (Bejárat a piactér felől).

A közmeghallgatáson az önkormányzat beszámol 2025. évi munkájáról és a következő évre tervezett feladatokról, majd a helyi lakosok a nemzetiségi önkormányzat feladat- és hatáskörébe tartozó témákkal kapcsolatban kérdéseket tehetnek fel, valamint javaslatokat tehetnek.

A meghallgatás nyilvános, minden érdeklődőt szeretettel várnak!

MEGHÍVÓ - SZNÖ közmeghallgatására

Tovább...

Őszi vadveszély az utakon

Ahogy rövidülnek a nappalok, egyre gyakoribbak a vadbalesetek, különösen hajnalban és alkonyatkor. Az utak mentén ilyenkor a szarvasok, őzek, vaddisznók is aktívabbak.

Ebben az időszakban érdemes lassítani, ha „Vadveszély” táblát látunk az út mentén, valamint figyeljünk jobban az útpadka felőli mozgolódásra, főleg a kanyarokban és az erdős részeken.

Ha mégis az autó elé ugrik egy állat, nem szabad hirtelen félrerántani a kormányt, hanem határozottan kell fékezni, és irányban tartani a járművet.

Vigyázzunk az utakon egymásra!

 

PP

Tovább...

Megérkezett a használtruha-gyűjtő konténer

A hét elején megérkezett a MOHU-tól az a használtruhagyűjtő-konténer, aminek helyét a PIVI júniusban kialakította az Erdészkert területén. A gyűjtőedényben elhelyezhetőek használt, de tiszta ruhaneműk, cipők, táskák, textil- és bőrkiegészítők, függönyök és egyéb lakástextilek is. A konténer a használtolaj-gyűjtő tároló mellett kapott helyet.

“Az Európai Unió adatai szerint egy lakos évente 26 kilogramm textíliát vásárol, és 11 kilogrammot dob ki. A kidobott textilhulladék 87%-a elégetésre kerül vagy hulladéklerakóban végzi, ami jelentős kárt okoz a környezetben. A ruhaipar a textilgyártás több mint 60%-át adja, de sajnos az újrahasznosítás jelenlegi aránya alacsony, csupán a textilhulladék 1%-a kerül vissza ruhaként a rendszerbe. Ez azért is sajnálatos, mert nagyon jól hasznosítható még az is, ami textilként már egyáltalán nem használható, hiszen a ledarálása után előállított anyag fűtőértéke akár a barna kőszénnél is jobb fűtőértékkel bír. Ezért kiemelkedő jelentőségű, hogy megfelelő módon gyűjtsük össze a már nem használt textíliákat.” - írja a mohu.hu oldal.

Kép: PIVI

PP

Tovább...

Rókacsapdák Piliscsabán

Tájékoztatjuk a tisztelt lakosságot, hogy Piliscsaba Város Polgármesteri Hivatala 2025. júniusában újabb 3 darab horganyzott rókacsapdát vásárolt és adott át a belterületi vadászatra jogosult vadászok számára.

A csapdák átadásának célja a belterületeken időnként megjelenő rókák által okozott problémák (hulladékszétszórás, kertekben való károkozás, közegészségügyi kockázatok) megelőzése és kezelése humánus módon, élvefogó csapdák segítségével. A vadkárelhárítás a lakosság biztonsága és a közegészségügyi helyzet fenntartása érdekében történik.

A csapdákat csak szükség esetén helyezik ki. Ezek kizárólag élvefogó csapdák, nem ártanak az állatoknak. Elhelyezésüket és kezelésüket szakképzett személyek végzik, akik a befogott állatokat szakszerűen szállítják el.

Fontos tudni, hogy a rókák akkor tudnak a baromfiudvarban kárt okozni, ha a háziállatok nincsenek estére kellőképpen bezárva. Kérjük, gondoskodjanak minden este a háziállataik védelméről.

Amennyiben róka jelenlétét észlelik a város belterületén, kérjük, jelezzék a polgármesteri hivatalnak a 06/26/575-500-as telefonszámon vagy a grosz.andrea@piliscsaba.hu e-mail-címen.

Tovább...

KITÜNTETETTJEINK BEMUTATÁSA - CSONTOS GÁBOR ÉS ROZOVITS FERENC

Szeptember 26-án zajlott ünnepélyes keretek között Piliscsaba város díjátadó ünnepsége, ahol a város ezévi kitüntetettjei vehették át díjaikat. Ebben a cikksorozatban a felterjesztők által írt laudációkkal bemutatjuk ezeket a kivételes személyeket, és a díjak mögött megbújó történeteket, sorsokat, munkásságokat.

POSZTUMUSZ PRO URBE DÍJAT KAPOTT CSONTOS GÁBOR

Ebben az esztendőben pótolhatatlan veszteség érte piliscsabai közösségünket, hiszen egy mindig mosolygós arc, egy csupa kedvesség ember költözött a mennyországba. Nagy lelki erôvel viselt, nagyon súlyos betegségében is reménnyel dacoló Csontos Gábor, a Páduai Szent Antal Általános lskola és Gimnázium pedellusa, mindenese, a Piliscsabai Sportegyesület vezérszurkolója mindannyiunknak példát adott életével arról, hogy képes volt minden testi-szellemi nehézsége ellenére örömet sugározni a piliscsabai emberekre. Munkájában alapos volt, az őt körülvevőkkel figyelmes, érdeklődő. Érdeklődése nem felületes volt, mindenkiről megjegyzett valamit, és szeméíyesen szólított meg mindenkit. A „Hajráááááá Csaba!” csatakiáltása igazi unikummá vált a focipályán, mondhatni piliscsabaikummá. Ahogy ő maga is. Szeretett egyesületének szinte minden korosztályának minden meccsét megnézte, a labdarúgás nagy rajongója volt, a felnőtt csapatot sokszor településünk fotográfusával idegenbeli meccseire is elkísérte. Szívünkben őrizzük emlékét!

*

POSZTUMUSZ PRO URBE DÍJAT KAPOTT ROZOVITS FERENC

Rozovits Ferenc vezető főtanácsos számára különösen fontos volt lakóhelye és szülőfaluja, Piliscsaba. Életének nagy részét Piliscsaba teremtett környezetének megőrzésére és fejlesztésére áldozta, melyet munkahelyén, a piliscsabai polgármesteri hivatalában végzett mint falugazdász, vezető főtanácsos beosztásban. Kapcsolat- és közösségépítő ereje igen kimagasló volt; számos, újonnan Piliscsabára települt lakostárs számára nagy segítségként szolgálta helyismeret-átadásban. Minden polgártársának eerejét felülmúlva segített időt nem kímélve. Kiemelt munkássága közé tartozik Piliscsaba természetvédelmi rendeletének kidolgozása. Fő célja és szenvedélye Piliscsaba fasorainak védelme, ápolása volt. Számára különösen fontos volt a teremtett világ tisztelete és szeretete, ennek hódolt, amikor számos pihenő létesítésében részt vett, mint a Piliscsaba Sumlin településrészen lévő Szent Donát-emlékmű létesítése, ahol az arra járó vándor megpihenhet és elcsendesedhet az Isten alkotta természetet szemlélve. Munkássága miatt talán az egyik legnagyobb elismerésben, Podmaniczky-díjban részesült 2013-ban, melyet Nyíregyházán adtak át. Érdemei között szerepel a Pest Megye Környezetvédelméért-díj, emlyet 2009-ben kapott a piliscsabai erdősítések elősegítéséért, valamint a források kiépítéséért és a város arculatának szebbé tételéért.

 

PP

Tovább...

Piliscsaba is megemlékezett az aradi vértanúkról

Tegnap, október 6-án a piliscsabai temetőben emlékezett a város az aradi vértanúkra. Az eseményen Balasi Anikó, a MIKK vezetője köszöntötte az egybegyűlteket, majd a Himnusz elhangzása után Thumáné Kauzál Melinda mondott beszédet. A polgármester elmondta, hogy az aradi vértanúk példája arra emlékeztet minket, hogy a szabadság ára mindig nagy, de értéke felbecsülhetetlen.

Ezután Lisztes László adta elő Gyóni Géza megzenésített versét, az Aradi tizenhármak balladáját Ocskay Rita hegedűkíséretével, majd a résztvevők koszorúk és mécsesek elhelyezésével hajtottak fejet a szabadságharc vértanúinak emléke előtt.

Az emléknapot a Novi Cantores énekkar közreműködésével elhangzó Szózattal zárták az emlékünnepen összegyűlt piliscsabaiak.

 

PP

Tovább...

Erdei tornapályával bővült az edzőpark

Civil kezdeményezésre erdei tornapálya készült a Kis-Gulyán.

Tovább...

KITÜNTETETTJEINK BEMUTATÁSA - ENGERTH JÁNOSNÉ ÉS PRIEGL GYÖNGYI

Szeptember 26-án zajlott ünnepélyes keretek között Piliscsaba város díjátadó ünnepsége, ahol a város ezévi kitüntetettjei vehették át díjaikat. Ebben a cikksorozatban a felterjesztők által írt laudációkkal bemutatjuk ezeket a kivételes személyeket, és a díjak mögött megbújó történeteket, sorsokat, munkásságokat.

PILISCSABA KÖZÖSSÉGÉNEK SZOLGÁLATÁÉRT DÍJAT KAPOTT ENGERTH JÁNOSNÉ ÉS PRIEGL GYÖNGYI

Engerth Jánosné, azaz Julika néni 1988-ban kezdett tanítani az akkor még Klotildligeti Nagyközségi Általános Iskolában, és azóta is – nyolc év megszakítással – a később nevet váltott Ward Mária, majd Páduai Szent Antal Altalános Iskola és Gimnáziumban alsó tagozatos tanító. Két felnőtt gyermek édesanyja. Munkáját szeretetteljes határozottság, pontosság és példaadó következetesség jellemzi. A tehetséges és a leszakadó gyerekekkel egyaránt sokat foglalkozik. Munkájában mindig törekszik a kor kihívásainak megfelelni, rendszeresen részt vesz továbbképzéseken, új módszereket próbál ki, új ismeretekkel gazdagítja tanítói módszereit. Az iskolában elsőként kezdte meghonosítani a Meixner-módszert, és ő kezdte beépíteni a néptáncot és népi játékokat a testnevelés óra tananyagába. A Meixner-módszert nem csak alkalmazza, hanem tapasztalataival támogatja és bátorítja is kollégáit annak kipróbálásában, bevezetésében. Fontos számára a népi hagyományok őrzése és továbbadása, rendszeresen ő szervezi a Márton-napi műsorokat, és ezzel élővé teszi a magyar kultúra értékeit nemcsak tanítványai, hanem az egész iskola számára. Szívesen részt vállal az alsós tanulmányi versenyek szervezésében és lebonyolításában, amelyeken diákjai is szép eredményeket érnek el. Kollégaként és tanítóként is higgadtság, kiegyensúlyozottság és megújulás jellemzi, szakmailag és emberileg is támasz, viszonyítási pont tanítványai, azok szülei és pedagógus kollégái számára is, harminc évnyi tanítói tevékenysége, szolgálata pedig Piliscsaba egész közössége számára termi gyümölcseit.

***

Priegl Gyöngyi immár több mint húsz éve dolgozik anyakönyvvezetőként Piliscsabán. Munkája során emberek százainak legfontosabb és néha legelesettebb pillanataiban nyújtott és nyújt támogatást, legyen szó házasságkötésről, újszülöttek bejegyzéséről, halálesetről, vagy más hivatalos ügyekről. Közvetlensége, precizitása, rugalmassága és embersége mindenki számára példamutató. Ő az, aki mindig nyugalmat és biztonságot sugároz, miközben gondoskodik arról, hogy életünk mérföldkövei méltó, meghitt, és különleges pillanatok legyenek. De Gyöngyi munkássága túlmutat hivatalos kötelezettségein. Vezeti a Piliscsabai Németek Kulturális Egyesületét, ahol aktívan dolgozik a helyi sváb kulturális örökség megőrzésén és továbbadásán. Az Egyesület népszerű programjai és rendezvényei (mint pl.: szüreti felvonulási bál, sváb disznóvágás, egyesületi összejövetelek és kirándulások, stb.) nemcsak a múlt értékeit éltetik tovább, hanem új kapcsolódási pontokat teremtenek, illetve közösséget is építenek. Ezen túlmenően Gyöngyi aktívan részt vesz a Piliscsabai Római Katolikus Egyházközség életében, mint a képviselő-testület tagja. Munkájával hozzájárul a közösségi élet gazdagításához, és fontos szerepet játszik az egyházközség mindennapi működésében, miközben személyes elhivatottsága is példamutató. Gyöngyi mind munkájában, mind közösségi szerepvállalásában kiváló példát mutat abban, hogy hogyan lehet a hivatali kötelességeket és a közösségi felelősséget harmonikusan ötvözni. Lelkesedése, elhivatottsága és Piliscsaba iránti szeretete közösségünk minden tagja számára inspirációt jelent.

 

PP

Tovább...

Befejezte a munkát a DMRV Zrt. a Garancsi úton

Befejeződött a Garancsi úti ivóvíz-hálózat rekonstrukciója. A május végén kezdődő felújítás végeztével a Magyar Közút Nonprofit Zrt. a munkálatokat követő úthelyreállításra úgynevezett sávos helyreállítást írt elő, amely magában foglalja az aszfaltozást is.

Az út várhatóan ebben a hónapban elkészül, ezt követően viszont a fél éves konszolidációs időszak letelte után a félpálya teljes kötő- és kopórétegének cseréje fog megtörténni - tájékoztatott a DMRV Zrt munkatársa.

PP

Tovább...

2025 KITÜNTETETTJEINEK BEMUTATÁSA - DR. SOLTI GÁBOR

Szeptember 26-án zajlott ünnepélyes keretek között Piliscsaba város díjátadó ünnepsége, ahol a város ezévi kitüntetettjei vehették át díjaikat. Ebben a cikksorozatban a felterjesztők által írt laudációkkal bemutatjuk ezeket a kivételes személyeket, és a díjak mögött megbújó történeteket, sorsokat, munkásságokat.

PILISCSABA VÁROS DÍSZPOLGÁRA CÍMET KAPOTT DR. SOLTI GÁBOR

Dr. Solti Gábor 1947. március 13.-n született Bánhidán, bányászcsaládban. Apai ágon a Kiskunságból, anyai ágon a Bakonyaljáról származik. Geológus, kutató,
közéleti személyiség, aki egész életét a tudomány, a környezetvédelem és a közösség szolgálatába állította. Az ELTE Természettudományi Karán szerzett
diplomát, majd itt doktorált summa cum laude minősítéssel. Munkássága során részt vett mongóliai expedíciókban, felfedezője volt az alginitnek, amely mára a
fenntartható mezőgazdaság egyik fontos anyaga lett. Kutatásai és kezdeményezései nyomán hazánkban és a Kárpát-medencében is meghatározó szerepet játszott a biokultúra és az ökogazdálkodás elterjedésében.
Dr. Solti Gábor 1983-ban nyaralás céljára telket és házat vásárolt Klotildligeten, sok időt töltött Piliscsabán, majd véglegesen ide is költözött. Alapítója és  vezetője több országos és határok feletti szakmai és civil szervezetnek, köztük a Biokultúra Egyesület helyi csoportjának, a Pilisi Biokertész Klubnak. Az ezredforduló első évében kezdeményezésére piliscsabai székhellyel létrejött a Sárközy Péter Biokultúráért Alapítvány, majd szintén az ő szervezésében egy évtizeddel később a Kárpát-medencei Ökogazdálkodók Szövetsége.
Dr. Solti Gábort 2006-ban a település lakói képviselővé választották. Bizottsági elnökként céljai között szerepelt a település szennyvíztisztító üzemének korszerűsítése, a települési komposztáló megvalósítása, zöldterületek, fasorok védelme. Sikerült elfogadtatni a Természetvédelmi Rendeletet, a Környezetvédelmi Alapról szóló rendeletet, a Piliscsaba GMO mentességéről szóló döntést. Piliscsaba polgármestere lett 2009-ben. Első rendelkezése volt a Kenderesi úti 14 – azóta is álló – öreg nyárfa kivágásának azonnali leállítása. Vezetése idején - 500 nap alatt – mai értéken közel kétmilliárd forint értékben 90
program valósult meg. Ő szorgalmazta elsőként majd segített megvalósítani a Nagy-Kopasz csúcsán felállított kilátót és szervezte meg ünnepélyes megáldását. Magánszemélyként elkészítette a Trianon Emlékművet, s 2010-ben az országgyűlési törvény nyomán javaslatára a magyar települések közül az országban  elsőként Piliscsabán nyilvánították helyi rendelettel a Nemzeti Összetartozás Napjává június 4-ét.
Szakmai és közösségi tevékenységét számos elismerés kísérte: többek között a földművelési miniszter Környezetünkért Emlékplakettje, a Piliscsabáért Emlékplakett, valamint a Magyar Arany Érdemkereszt. 1995-től napjainkig közel 100 cikket, tanulmányt, beszámolót készített a Pilisről, Piliscsabáról.
Fáradhatatlanul gyűjti szeretett településéről szóló információkat, cikkeket, könyveket, emlékeket egy későbbi monográfia elkészítéséhez.
Dr. Solti Gábor életművével példát ad arra, hogyan fonódhat össze a tudományos igényesség, a közösségépítés és a természet védelme. Hálásak vagyunk, hogy immár városunk díszpolgára is.

PP

Tovább...

Megjelent a Piliscsabai Polgár októberi száma

Megjelent a Piliscsabai Polgár újság októberi száma, melyben ismét érdekes olvasnivalókat találnak.

Önkormányzati rovatunkban beszámolunk a testületi ülés főbb híreiről, röviden ismertetjük a városi kitüntető címek díjazottait, Thumáné Kauzál Melinda polgármesterrel pedig többek között a rendezvényekről beszélgettünk.

Eseményekben nem volt ugyanis hiány az utóbbi időben: lapunkban beszámolunk többek között az augusztus 20-i ünnepségről, az Egészségnap és Sportágválasztóról, a Piliscsabai Búcsúról és a Lecsófesztiválról. Ha már sport: októberi számunkban megpróbáltuk összegyűjteni a sportolási lehetőségeket, és bemutatjuk a civil összefogással nemrég elkészült erdei tornapályát is.

Nemzetiségi rovatunkban a szlovákok a nagylapási falunapon tett látogatásukat elevenítik fel, a helytörténeti rovatban pedig egy, a középkori Piliscsabán játszódó történelmi regény segítségével idézzük meg a múltat.

Az újság hamarosan minden postaládába bekerül, de ha inkább online lapoznák át, akkor a piliscsaba.hu oldalon is megtalálják: Piliscsabai Polgár újság – 2025-ös lapszámok

PP

Tovább...

Piliscsaba kitüntetettjei sorozat 1. DR. MUSZBEK KATALIN

Szeptember 26-án zajlott ünnepélyes keretek között Piliscsaba város díjátadó ünnepsége, ahol a város ezévi kitüntetettjei vehették át díjaikat. Ebben a cikksorozatban a felterjesztők által írt laudációkkal bemutatjuk ezeket a kivételes személyeket, és a díjak mögött megbújó történeteket, sorsokat, munkásságokat.

PILISCSABA VÁROS DÍSZPOLGÁRA CÍMET KAPOTT DR. MUSZBEK KATALIN

Dr. Muszbek Katalin 1949-ben született Piliscsabán, egy példamutató értelmiségi családban, édesapja közgazdász, édesanyja a helyi iskola szeretett
tanítója volt, négyen voltak testvérek. Gyermekkorát itt töltötte, és innen indult az az életpálya, amely később országos és nemzetközi jelentőségűvé vált.

A családban több orvos volt, így Katalin érdeklődése is hamar az orvostudomány felé fordult. Orvosi diplomájának megszerzését követően pszichiáterként kezdett dolgozni, majd férje, dr. Szántó János onkológus mellett a daganatos betegek lelki támogatása iránt érzett elhivatottságot. Az ő
kezdeményezésére alakult meg a pszichoonkológiai csoport az Országos Onkológiai Intézetben, amely új utat nyitott a betegek és családjaik segítésében.
Addig különálló szakterületeket kötött az ellátás színvonalának emelése érdekében szinergiába: pszichológusok, pszichiáterek, gyógytornászok, szociális munkások dolgoztak és nyújtottak magas szintű rehabilitációt a rászorulóknak.
1991-ben Polcz Alaine-nel közösen megalapította a Magyar Hospice Alapítványt, amelynek több évtizeden át orvos igazgatójaként dolgozott. Míg alapítótársa a széles közvélemény felé képviselte a szervezetet addig ő a háttérben szervezte országos méretűvé a hospice ellátást. Elhivatott munkájának köszönhetően ma minden régióban elérhető a hospice-ellátás, amely emberséges és méltó keretet biztosít az élet utolsó szakaszában, ahol nagy szeretettel és odafigyeléssel, gondoskodással vannak a rászorulók iránt.
Tavaly januárban, 75 éves korában átadta a stafétabotot az új szakmai vezetőnek, dr. Tóth Krisztinának. De továbbra is aktívan vesz részt a feladatokban.
Mindmáig tanulmányokat ír, előadásokat tart, riportok készülnek vele. Legutóbb a Kossuth Rádióban hallhattuk Farkas Adrienne riportját Kati
életútjáról. Még ma is sugárzik belőle a pozitív életenergia, az emberi élet szeretete.
Életútját és alapítványának munkáját számos hazai és nemzetközi elismerés kíséri. Dr. Muszbek Katalin a Magyar és a Lengyel Köztársasági Érdemrend Lovagkeresztje mellett életútja elismeréseként szervezete nevében 2020-ban a Prima Primissima Díjat vehette át.
Dr. Muszbek Katalin neve nemcsak Piliscsabán, hanem hazánkban és a nagyvilágban is egyet jelent az emberség, az együttérzés és a szakmai kiválóság példájával. Hálásak vagyunk, hogy immár városunk díszpolgára is.

PP

Tovább...

Továbbképzés miatt változik a gyermekorvosi rendelés ideje október 3-án

2025. október 03. pénteken a gyermekorvosi rendelés 08.00-09.30 között lesz megtartva. Rendel: Dr. Széllinger Eszter gyermekorvos.

Asszisztens 08.00-11.00 között elérhető a  06 26 375-310/112 telefonszámon.

Sürgős esetben mentő hívható a 112-es segélyhívó-számon.

Sürgősségi betegellátó osztály a Bethesda gyermekkórházban van.

PP

Tovább...

KÖSZI Egyesület őszi tábora Piliscsabán

A Keresztény Önkéntesek Szövetsége az Ifjúságért és Gyermekekért Egyesület, azaz a KÖSZI őszi táborba várja a gyermekeket és fiatalokat a piliscsabai Béthel Otthonba október 22-25. közt.

A Titkos küldetés expedíciós tábort 5–12. osztályos gyermekek számára szervezik.

Az árakról és a további információkról a KÖSZI oldalán lehet tájékozódni: https://koszi.net/taborok/titkos-kuldetes-expedicios-tabor-2025/

PP

Tovább...

Piliscsaba kitüntetettjei

Múlt pénteken, szeptember 26-án adták át Piliscsaba Város kitüntető címeit a Klarissza-ház nagytermében. Az ünnepélyes átadási ceremóniát Szigeti Bence gitárművész és Schwartz Zoltán hegedűművész duettje színesítette. A díjazottak névsorát és a méltatásokat Balasi Anikó és Timár Zsófia, a MIKK munkatársai, valamint Thumáné Kauzál Melinda polgármester, Hrutka János válogatott labdarúgó és Szilágyi Zoltán, a Parlament sajtószolgálatának vezetője mondta el.

A díjazottak névsorát a nemsokára megjelenő Piliscsabai Polgárban tesszük közzé!

PP

Tovább...

Szüreti bál most szombaton!

Idén is szeretettel várnak mindenkit a Piliscsabai Németek a hagyományosan megrendezett szüreti felvonuláson, és az utána tartandó szüreti bálon.

Program:

14.00 Gyülekező a Klarissza-ház udvarán

  • vendégfogadás

  • must készítése és kóstolása

  • hagyományőrző műsor

  • Bíró és Bíróné bemutatása

  • szüreti menet elindítása

A felvonulás résztvevőit a Deák Ferenc utcában a Szlovák Közösség és az utca lakói látják vendégül.

20.00 Bál a Szakközépiskola sportcsarnokában

  • a Piliscsabai Német Nemzetiségi Tánccsoport műsora

  • zene, tánc és büfé hajnalig

  • zenél a Werischwarer Burschen

A támogatói jegy összege 2500 forint.

Információk és asztalfoglalás: 0670/456-3657; 0670/456-5512

PP

Tovább...

Kitüntető címek átadása

Piliscsaba Város Önkormányzata és a Művelődési Információs Központ és Könyvtár szeretettel és tisztelettel meghívja Önt a 2025. évi kitüntető címek átadó ünnepségére, amelyre 2025. szeptember 26-án 18 órakor a Klarissza-ház épületében, a művelődési központ nagytermében kerül sor.

A kitüntető címeket átadja: Thumáné Kauzál Melinda polgármester

 

Közreműködnek:

Schwartz Zoltán – hegedűművész

Szigeti Bence – gitárművész

 

Tovább...

Pályázati lehetőség sportegyesületek részére

A Sportegyesületek Országos Szövetsége Köztestület meghirdeti a 2025. évi HISZEK Benned Sport Program PLUSZ II. alprogramot . A programon keresztül azon sportszervezetek és a sportszervezetek szakosztályai juthatnak támogatáshoz, akik a 2025. évi HISZEK Benned Sport Programra NEM ADTÁK BE jelentkezésüket. A pályázatot kiíró Honvédelmi Minisztérium Sportért Felelős Államtitkárságának célja a kis-és közepes sportegyesületek utánpótlás bázisának megtartása, és /vagy növelése.

A programkiírással kapcsolatosan online tájékoztató fórumokat is szerveznek, melynek két időpontja:  2025. szeptember 25. 11 óra, illetve 2025. szeptember 30. 15 óra.

Jelentkezni az alábbi linken szükséges:   HISZEK BENNED tájékoztató 2025. november

A programra való jelentkezési határidő: 2025. október 13.

A részletes programkiírás és a jelentkezési adatlap a HISZEK Benned Sport Program - SOSZ weboldalon letölthető!

Elektronikus adatlap II. alprogram:  2025. ÉVI HISZEK BENNED SPORT PROGRAM II. + ALPROGRAM - ELEKTRONIKUS ADATLAP

PP

Tovább...

Elnyert Pályázatok